Warning: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /home/ymedia/domains/sallon.pl/public_html/admin/mod_informations_multi/site/modules/functions.php on line 17

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ymedia/domains/sallon.pl/public_html/blog_details.php on line 31
Sallon sztuki stosowanej - Oryginalne Art Deco, antyki, sprzedaż kupno.
Blog

Jako jedyny z Wielkiej Czwórki jest czynny zawodowo do dnia dzisiejszego i współpracuje z fabryką w Ćmielowie.

Z IWP związał się w 1956 r. Jego innowacyjność w projektowaniu porcelanowych form polegała na zrozumieniu i wyeliminowaniu słabości dotychczasowych schematów oraz próbie odejścia od tradycyjnie pojętych projektów.

Dwa sztandarowe serwisy nad którymi rozpoczął pracę w 1961 r. i które odzwierciedlają jego nowatorskie spojrzenie to "Dorota " oraz "Ina" - nazwane od imion córeczek. Nie bez powodu, bo obie choć malutkie jeszcze aktywnie uczestniczyły w doskonaleniu tych form np. przez sprawdzani czy uchwyty tak odmienne od standardowych są wygodne i spełniają swoją rolę.

Tomaszewski udowodnił, że formę dzbanka i filiżanki można sprowadzić do monolitu, konchowych kształtów i wyeliminowaniu tego co w serwisach było ułomne: często odpadające i utrącane uszka lub wylewy. Serwis "Dorota" zaprezentowany na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa zdobył złoty medal i zainteresowanie samego Philipa Rosenthala.

Podobny w pomyśle niestety nie wdrożony do produkcji był serwis "Przepiórka" lub zwany inaczej "Kaczuszka". Rosenthal pośrednio przyczynił się do opuszczenia przez Tomaszewskiego Polski. Władze ludowe celowo zataiły przed przebywającym w tym czasie w Paryżu Tomaszewskim informacje, że delegacja z Niemiec przybyła do Polski i chcę nawiązać z Tomaszewskim współpracę.

Do spotkania oczywiście nie doszło. Rozgoryczony Tomaszewski w 1966 r wyemigrował do USA. Przedtem jednak zaprojektuje ok. 34 wzory - do dzisiaj obiekty pożądania przez kolekcjonerów.

Czas przedstawić jedyną kobietę z "Wielkiej Czwórki " - Hannę Orthwein...